Chinese-European Partnership for Development (CEPD) to międzynarodowy program łączący środowiska akademickie i biznesowe Polski i Chin. W tym roku, współorganizowany przez studentów najlepszych szkół ekonomiczno-biznesowych w Polsce i Azji, projekt świętuje już swoją VIII. edycję. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości dot. współpracy między Europą a Państwem Środka, zarówno w obszarze gospodarczym, jak i politycznym. Ta wiedza ma zaprocentować w przyszłości, podczas konkretnych działań biznesowych między oboma regionami.

Projekt składa się z trzech części:

  1. Całodniowej Konferencji, która odbędzie się 23 maja w bud. C SGH;
  2. Serii spotkań ze znanymi osobistościami ze świata dyplomacji i biznesu;
  3. Wizyt delegacji chińskiej i polskiej w obu krajach.

W minionych edycjach gośćmi Konferencji byli Janusz Lewandowski, Sun Yuxi czy Leszek Balcerowicz. W obecnej biorą udział m.in. Radosław Pyffel, Członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, czy Chong Hiu Pun, Specjalista Deutsche Banku. Konferencję uświetnią także dziennikarze: Bogdan Góralczyk (Przegląd Polityczny, TVN BiŚ), Jakub Jakóbowski (autor m.in. The Silk Road; Ośrodek Studiów Wschodnich) czy Marcin Przychodniak (Program Azja i Pacyfik – Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Konferencja składa się z 4 paneli, odbywających się w godzinach 10:00 – 16:00, 23 maja (środa) w bud. C SGH. Wstęp wolny.

Chinese-European Seminars (CES) to comiesięczne spotkania z przedsiębiorcami i działaczami zaangażowanymi we współpracę polsko-chińską. W tej edycji gośćmi wydarzeń byli m.in. Wicepremier Janusz Piechociński czy Prorektor SGH Krzysztof Kozłowski.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia są wzajemne wizyty delegacji w państwach-założycielach. Reprezentacja Hong Kong University of Science & Technology pod koniec lipca odwiedzi nie tylko Warszawę, lecz także inne polskie miasta i znajdujące się tam lokalne przedsiębiorstwa; dalszą częścią wizyty jest podróż po pozostałych państwach Europy Centralnej. Do Hong Kongu wybierze się natomiast delegacja z SGH, skąd inicjatywa przeniesie się do Pekinu oraz innych chińskich metropolii.

Partnerem Głównym CEPD jest biuro podróży CT Poland – tworzona przez sinologów i orientalistów firma zajmująca się organizowaniem wycieczek do egzotycznych krajów, szczególnie do Azji Wschodniej (https://ctpoland.com.pl/). Konferencja nie odbyłaby się bez wkładu merytorycznego i finansowego zespołu CT, a także nieocenionej pomocy szkoły językowej Speak Mandarin zajmującej się prowadzeniem kursów online z języka chińskiego – z możliwością zdobywania przydatnych certyfikatów (http://pl.speakmandarin.com/). Jak widać, majowa konferencja daje możliwość nie tylko kompleksowego wglądu w aktualną sytuację ekonomiczną oraz polityczną Chin, lecz propaguje także aspekty turystyczne, kulturowe i językowe regionu.

Więcej informacji nt. Konferencji: https://cepd.info/,https://www.facebook.com/cepd.info/ i http://outro.pl/laczy-autostrade-pakistanie-szybka-kolej-etiopii-port-morski-sri-lance/ (art. o geopolityce Chin).

Serdecznie zapraszamy!

 

Autor: Marcin Czarnecki