29 stycznia 2025 roku Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej przywitało Chiński Nowy Rok Węża w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie wraz z Warszawską Izbą Gospodarczą, chińską diasporą i Izbą Przemysłowo-Handlową Polska-Azja. Spotkanie noworoczne uświetnił swoją obecnością J.E. Ambasador Sun Linjiang z małżonką.
Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok Księżycowy jest najważniejszym i najhuczniej obchodzonym tradycyjnym świętem chińskim. Jest to święto ruchome, zgodnie z chińskim kalendarzem rolniczym (księżycowym) obchodzone podczas pierwszego po przesileniu zimowym nowiu księżyca. Od dwóch lat jest dniem wolnym od pracy w Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w zeszłym roku Święto Wiosny zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
O początkach, tradycjach i zwyczajach Święta Wiosny opowiedziały:
prof. Li Qian – wykładowca Zakładu Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadząca kursy z języka chińskiego na poziomie zaawansowanym, od wielu lat zaangażowana w promowanie kultury chińskiej w Polsce, Sekretarz Generalny Towarzystwa Gospodarczego w Polsce i członkini Komisji Rewizyjnej Chińskiego Stowarzyszenia w Polsce
oraz
Katarzyna Pawlak – tłumaczka przysięgła języka chińskiego, trenerka chińskiej kultury biznesu, autorka trzech książek o kulturze Chin i języku chińskim, m.in. książki: „Język chiński. Pomocnik handlowy”, praktycznego przewodnika po transakcjach z chińskimi partnerami biznesowymi.
Podczas wydarzenia goście mogli podziwiać chińską kaligrafię i malarstwo tuszem w wykonaniu pani Jane Gao oraz zgłębić tajniki chińskiej herbaty, którą prezentował pan Zheng Cheng. W części artystycznej wystąpili tancerze: pani Dai Bingbing z Akademii Muzycznej w Łodzi oraz pan Szymon Perczyński z Akademii Muzycznej w Katowicach. Ponadto, chór Fanghua wykonał utwory w języku chińskim i polskim.